Op deze pagina verslaggeving over onze wekelijkse activiteiten in 2018 in het kader van het promotieonderzoek van Arjan den braven. Wij assisteren hem met het sorteren, determineren, puzzelen, zeven en plakken van de vondsten van Ke-1, de opgraving op het Kelfkensbosch van voor de eeuwwisseling. Dit onderzoek richt zich voornamelijk op Karolingisch materiaal, maar heeft talloze interessante ‘bijvangsten’.
Werkavond 14-03-2018 foto’s van Marijke Mesu
brok bouwkeramiek met vingerafdrukken
Tegula mamata met vingerafdrukken
Paul ziet hier wel iets in..
Tegula uitsnijding linksonder
Werkavond 07-03-2018
Fred, zoals wij hem graag zien
Een voor ons nog onbekend stukje bouwkeramiek. Iemand?
Tegula, fraaie rand om een helaas verdwenen stempel..
wandtegels 17-18de eeuw
Pootafdruk van marter op een tegula
Nadat ze zoveel mogelijk zijn beschreven en gewogen gaan sommige stukken onherroepelijk bij het afval.
Bij elkaar zoeken, puzzelen en plakken: zie tekst bij werkavond 07-02-2018
Geoff was jarig, dit vierde hij door de quadrant methode feilloos toe te passen. Geoff, bedankt!
Werkavond 28-02-2018
Stempel met fraaie cartouche in tegula
Tussen alle brokjes bouwkeramiek ligt altijd wel een...
..brokje bouwkeramiek met gedeelte van een stempelafdruk
Bijzonder stuk bouwkeramiek. Gedeelte van een tegula met flens en uitsnijding rechtsonder waar ook nog een soort nok aan vastgezeten moet hebben..
Nog een keer vanuit een ander gezichtspunt
..en hier de gelukkige vinder!
Alles spic en span bij de wasafdeling, waar nu ijverig het koren van het kaf gescheiden wordt
Het koren van het kaf scheiden, dat doet Rianet digitaal
22.00 uur, de de vlag kan weer uit!
Werkavond 21-02-2018
Frans en Narda
Tegula met messcherpe insnijding
..Mark met Wischmark in tegula
natuursteen is er nog steeds..
laatste loodjes
Hé, da's asfalt..
Rioolbuizen worden ook nog genoteerd
Van Bas, het is volbracht!
Ter gelegenheid van het laatste zeefmonster
Werkavond 07-02-2018, die in het teken staat van afscheid nemen van Arjan den Braven, maar ook de vondst van een maalsteen..
Bij de maalsteen in deze fotoserie:
Het maalsteenfragment (Ke1, put 4, vlak 6, vnr. 625, M89) is dus gevonden in ‘de’ tufstenen kelder en bevond zich samen met enkele stukken Romeins baksteen bovenin een kuil aan de westzijde van de kelder. Op de vlaktekening staat het maalsteenfragment ten onrechte als bouwkeramiek weergegeven, mogelijk doordat het aan de bovenzijde (tevens het oorspronkelijke maalvlak) door (baksteen?)poeder sterk rood is gekleurd, zoals we zelf afgelopen woensdagavond hebben kunnen constateren. Uit originele foto’s vanuit het veld blijkt het maalsteenfragment pas later verder in stukken is gebroken (zie foto).
Foto Gem. Nijmegen
Van de maalsteen is ongeveer een kwart bewaard gebleven. Het betreft de ligger, ofwel de niet roterende onderste maalsteen van een handmolen. De aanzet van het centraal gelegen spilgat is nog duidelijk te zien. Op basis van van de afstand tussen de rand en het spilgat blijkt het om een uitzonderlijk grote maalsteen te gaan met een diameter van ca. 60 cm. In Dorestad hebben de middeleeuwse maalstenen doorgaans een diameter tussen ca. 42 en 52 cm, alhoewel ook daar een exemplaar bekend is met een diameter van 60 cm (vgl. Kars 1980, 410; Melkert 2012, 367). Alhoewel de grote diameter van het exemplaar van Kelfkensbos in vergelijking met de vroegmiddeleeuwse exemplaren uit Dorestad mogelijk van chronologische betekenis is, wijzen de verschillen in grootte wellicht ook op functionele verschillen. Zou de ‘onze’ maalsteen wellicht zijn gebruikt voor het tot poeder vermalen van Romeins baksteen als grondstof voor rood-roze mortel/pleister?
De maalsteen van het Kelfkensbos is erg dun: op het dikste punt resteert slechts 3,4 cm. Daarbij is opvallend dat het maalvlak sterk is afgesleten. Waarschijnlijk gaat het om een maalsteen die door gebruik dermate dun was afgesleten dat het uiteindelijk in stukken brak. Ook uitvoerig onderzoek door Henk Kars (1980, 418) toont aan dit doorgaans gebeurde bij maalstenen met een dikte van gemiddeld 3 cm.
In het geval van ‘ons’ maalsteenfragment is deze samen met de fragmenten van Romeins bouwkeramiek mogelijk hergebruikt om een kuil dicht te gooien c.q. af te dekken, of wellicht als verharding van de keldervloer. Je ziet het maar weer, zelfs achter een enkele vondst schuilt vaak een heel verhaal.
Met vriendelijke groet,
Arjan den Braven
Literatuur – Kars, H. 1980: Early-Medieval Dorestad, an Archaeo-Petrological Study, I: The teprhite Querns, BROB 30, 393-422. – Melkert, M.J.A., 2012: Natuursteen, in J. Dijkstra (red.), Het domein van de boer en de ambachtsman. Een opgraving op het terrein van de voormalige fruitveiling te Wijk bij Duurstede: een deel van Dorestad en de villa Wijk archeologisch onderzocht, Amersfoort (ADC Monografie 12). 355-394.
Maalsteen
in 4 stukken, tefriet
Maalsteen
Tefriet komt voor in de Duitse Eifel
Halve munt
nog ongedetermineerde munt, vers uit de zeef
Tegula
met uitsparing linksonder
Tegula met Marijke
..in twee stukken
Werkgroep bouwkeramiek
Arjan den Braven
neemt afscheid na 3 jaren samenwerking
Napaten over het Ke-1 onderzoek
..en vooruitkijken naar zijn promotie later dit jaar..
Arjan bedankt voor alle wijze lessen
..we hebben veel van je geleerd!
Arjan geeft ten afscheid nog een rondje weg
Werkavond 31-01-2018
Nieuwe instructies..
Ernstige gezichten..
onbekend stempel..
in fragment bouwkeramiek
Tekent u maar bij het kruisje..
Hypocaust keramiek
voor en achterzijde
Tegula, hergebruikt
duidelijk te zien, twee banen van een wischmark, vingerafdruk en mortel
Hamid krijgt het toch weer voor elkaar
heel langzaam krijgt..
..de oorspronkelijke vorm weer gestalte, nog maar een paar honderd brokjes te gaan..
Rianet onderzoekt en vergelijkt de zaden uit Ke-1
Ellen Bekker..
..vierde haar ..ste verjaardag alvast een dagje eerder, proficiat namens de hele afdeling!
Werkavond 24-01-2018
Opruimen..
Nu Arjan aan zijn proefschrift gaat werken, wordt het tijd om (met enige weemoed) de boel weer op te ruimen
Werkavond..
..het sorteren gaat op kratjes gedetermineerd en kratjes ongedetermineerd
Scheiden
Puzzelen
Terwijl er aan de Ke-1 kant opgeruimd wordt gaan er twee onverstoord verder aan de IJzertijd-puzzel uit Braamt
Spoelruimte
In de spoelruimte komt toch nog weer een muntje aan het daglicht
Munt
Op dit moment is deze nog niet gedetermineerd..
De natuursteen-afdeling
Ook de natuursteen-afdeling kan nog geen afscheid nemen van het Ke-1 werk
Overleg
Overleg over de te volgen procedure van het opruimen..
Werkavond 17-01-2018
Bewondering voor de maquette van de natuurstenen kelder gemaakt door Melchior (rechts)
Bovenaanzicht van het schaalmodel
Mark vist verder naar werveltjes van vissen
Kleipijp, zojuist door Geoff opgepoetst
Op een brok van een tegula vond Marijke (H) twee dassenpootjes, (inzet google afb)
Bas met een voorbeeld uit de praktijk
Een van de laatste brokken van dit project..?
Arjan (rechts) neemt afscheid omdat de deadline van zijn proefschrift naderbij komt...
Werkavond 10-01-2018
Begin de werkavond in contemplatie
Free SF from the seventies
Samenstellen
Pauline met een 'uitdaging'
Tegula met uitsnede
Wim Weijers verjaart..
..met zelfgebakken taarten!
Werkavond 03-01-2018
Zijsprong: Marijke en Pauline werken aan een IJzertijd'urn' uit Braamt
Een van de laatste avonden dat Arjan hier aan zijn 'project' werkt.